Elektrika v telesu

Najbolj znana elektronska naprava, ki jo vsajamo v naše telo, je srčni spodbujevalnik. Šved Arne Larsson je prvi človek na svetu, ki so mu leta 1958 v telo vsadili srčni spodbujevalnik. Delal je le nekaj ur, zato so ga nadomestili z drugim, ki je delal le nekaj dni. Arneju Larssonu so zamenjali kar 22 različnih srčnih spodbujevalnikov.

A danes srčni spodbujevalnik ni edini vsadek, ki lahko izboljša življenje ljudem. Kar 30 jih imamo v Sloveniji, ki se jih vsadi v telo za zdravljenje različnih bolezenskih stanj, kot so na primer sladkorna bolezen (inzulinska črpalka), nevrostimulator (okvara možganov ali živčnega sistema – Parkinsonova bolezen, kronična bolečina, poškodba hrbtenjače …), inkontinenca (sakralni nevromodulator) epilepsija (vagusni stimulator), ciroza jeter (alfa črpalka), okvara sluha (kohlearni implant – polžkov vsadek) idr.

Razvoj medicinskih vsadkov je usmerjen v to, da bodo znali diagnosticirati napako, ki jo ima bolnik in terapijo prilagoditi njegovim potrebam.  V prihodnosti se nam torej obetajo še bolj izpopolnjene naprave …

>> Več o telesnih vsadkih, ki nam izboljšajo življenje si lahko ogledate v oddaji Ugriznimo v znanost: Elektrika v telesu

Scroll to Top