O Parkinsonovi bolezni
Parkinsonova bolezen je degenerativna bolezen, katere vzrok ni popolnoma znan, in je ni mogoče pozdraviti - zdravljenja so osredotočena na zmanjšanje simptomov.
Parkinsonova bolezen se pri vsakem posamezniku odraža nekoliko drugače, tako da ima vsakdo svoje značilne simptome. Ti se lahko pojavijo pri kateri koli starosti.
Ker gre za napredujočo bolezen, pomeni, da se težave sčasoma večajo, toda večina ljudi lahko ob ustreznem zdravljenju še mnogo let nadaljuje svoje običajne dejavnosti. Pomembno je, da se, takoj ko opazimo znake in simptome Parkinsonove bolezni, odpravimo k zdravniku ter preverimo možnosti zdravljenja.

Parkinsonova bolezen se navadno pojavi po 65. letu, približno 15 % bolnikov pa razvije zgodnjo obliko bolezni že pred 50. letom.

Povežite se z osebami s Parkinsonovo boleznijo in njihovimi svojci, delite z njimi svojo izkušnjo in pridobite pomembne informacije za vaše zdravljenje in življenje z boleznijo.
Vzrok za nastanek Parkinsonove bolezni
Parkinsonovo bolezen povzroča propad majhnega dela možganov, zaradi česar pride do pomanjkanja dopamina, ključnega nevrotransmiterja za nadzor gibanja.
Zmanjšane ravni dopamina vodijo do značilnih simptomov Parkinsonove bolezni. Še preden se pojavijo prvi motorični simptomi, se lahko izgubi kar 80 % dopaminskih celic. Ker se raven dopamina še naprej zmanjšuje, bolezen sčasoma bolniku vse bolj onemogoča vsakodnevna opravila in dejavnosti, kot so oblačenje, umivanje, vstajanje s stola ali hoja.
Simptomi Parkinsonove bolezni
Simptomi Parkinsonove bolezni se pri vsakem bolniku razlikujejo in se lahko spreminjajo iz dneva v dan ali celo iz ure v uro. Kar je en dan opazno, morda naslednji dan ne predstavlja težave.
Mnogi simptomi Parkinsonove bolezni vplivajo na motorični nadzor, torej na sposobnost nadzorovanja mišic in gibanja.
Težave oziroma simptome Parkinsonove bolezni lahko razdelimo v dve skupini:
- simptomi, povezani z gibanjem
- simptomi, ki niso povezani z gibanjem - motorični in nemotorični
Kdaj razmišljati o zdravljenju z globoko možgansko stimulacijo (GMS)
Najboljši čas za razmislek o zdravljenju z GMS je takrat, ko neželeni učinki zdravil negativno vplivajo na kakovost življenja. Prej ko začnete s terapijo z GMS, večje so koristi. Ne odlašajte - o zdravljenju se pogovorite z zdravnikom.
Pomembni kriteriji za zdravljenje z GMS:
- Diagnosticirana Parkinsonova bolezen vsaj 5 let.
- Najmanj 5 odmerkov levodope na dan.
- Odzivnost na levodopo.
- Prisotni sta 2 uri ali več izklopa na dan.
- Stranski učinki zdravil so prisotni več kot 1 uro na dan.
Zdravljenje z GMS ni možno, če:
- Se vaši simptomi ne odzivajo več na levodopo
- Se razvijajo zdravstvena stanja, ki preprečujejo kirurški poseg
Kako pomagata telesna dejavnost in vadba
Redna telesna dejavnost je pomembna za vsakogar, pri Parkinsonovi bolezni pa že 2,5 ure aktivnosti tedensko lahko pomaga pri obvladovanju simptomov ter izboljša telesno in duševno počutje.
Oglejte si priporočila za vadbo

Parkinsonova bolezen ni ozdravljiva, lahko pa se olajša njene simptome in s tem omogoči lažje življenje