Baterija za inzulinsko črpalko

Ob menjavi izrabljene baterije moramo v inzulinsko črpalko vedno vstaviti novo, še nerabljeno baterijo.

Baterija je naprava, ki pretvarja kemično energijo v električno. V bateriji poteka reakcija med elektrolitom, katodo in anodo. Pri reakciji nastajajo negativni ioni, ki se zbirajo na negativnem polu baterije in pozitivni ioni, ki se zbirajo na pozitivnem polu. Tako nastane napetost med poloma. Glavna razlika med posameznimi tipi baterij je v uporabljenih materialih (za anodo, katodo in elektrolit). Različni materiali dajejo baterijam različne lastnosti in od njih je odvisno ali omogočajo polnjenje baterije – le pri določenih vrstah uporabljenih materialov je namreč možno obrniti kemijski proces, ki poteka pri praznjenju in baterijo napolniti.

Pomembno pri izbiri baterij za inzulinsko črpalko

Na življenjsko dobo baterije vpliva več dejavnikov: vrsta baterije, kvaliteta baterije, kako in kako dolgo je bila baterija shranjena, povečano število pritiskov na gumbe črpalke, velikost bazalnih odmerkov, uporaba osvetljevanja zaslona in vibracije, uporaba neprekinjenega merjenja glukoze in podobno.

  • Baterije se med seboj razlikujejo.
  • Izbirajmo kakovostne znamke baterij – proizvajalec priporoča znamko Energizer, vendar lahko izberemo tudi katerokoli drugo kvalitetno znamko.
  • Vedno preverimo rok uporabnosti baterij.
  • Baterij ne kupujemo na zalogo, saj dlje časa neuporabljene baterije, čeprav so nove, izgubljajo svojo moč.
  • Črpalka ob vstavitvi baterije vedno preveri njeno moč. Če zazna šibko baterijo in obstaja tveganje, da bi se črpalka ugasnila brez predhodnega opozorila, baterije ne sprejme. Na zaslonu se prikaže zapis »Neusp.test baterije« (Paradigm Veo) ali »Napaka baterije« oziroma »Baterija ni ustrezna« (pri MiniMed 640G).
  • V črpalko ne vstavljamo hladnih baterij, kajti črpalka lahko zmotno zazna, da je baterija šibka. Preden baterijo vstavimo v črpalko počakamo, da se prilagodi sobni temperaturi.

Ustrezen tip baterije

  • Inzulinska črpalka Paradigm VEO

Baterija tipa AAA alkalna baterija (1,5 V, velikosti E92, vrste LR03). Ne uporabljajte litijeve baterije, baterije za ponovno polnjenje in cink-ogljikovih baterij.

  • Inzulinska črpalka MiniMed 640G in MiniMed 670G

Baterija tipa AA (1,5 V), za najboljše rezultate svetujemo litijevo baterijo (FR6). Lahko vstavite tudi alkalno baterijo (LR6) ali popolnoma napolnjeno nikelj-metal-hibridno baterijo NiMH (HR6) za ponovno polnjenje. Ne uporabljajte cink-ogljikovih baterij!

Več o baterijah: najpogostejši tipi baterij, ki so na voljo v trgovinah in njihovo delovanje

Alkalne baterije so najpogosteje uporabljene baterije, ki se ne dajo polniti. Običajno imajo cinkovo anodo, ogljikovo katodo in lužnat elektrolit. Alkalne baterije, ki jih lahko polnimo so se pojavile v zadnjem času. Njihova zgradba (uporabljeni materiali) in lastnosti so podobne navadnim alkalnim baterijam. Krivulja praznjenja alkalnih baterij je zelo strma (skoraj linearna). Ko se alkalna baterija prazni njena napetost pada skoraj linearno. Take baterije zato niso primerne za naprave, ki za svoje delovanje potrebujejo relativno visoko napetost. Alkalno baterijo lahko takšna naprava zazna kot prazno, čeprav v resnici ni izpraznjena.
NiCd (nikelj-kadmijeva) polnilna baterija: pri nikelj-kadmijevih baterijah je anoda iz kadmija in katoda iz nikljevega hidroksida. Kivulja praznjenja NiCd baterij je bolj položna kot pri alkalnih in zato NiCd baterija obdrži svojo začetno napetost približno 2/3 časa, potem pa napetost zelo strmo pade. NiCd baterijo lahko napolnimo približno 1000 krat. Težava NiCd baterij je, da če baterije ne izpraznimo v celoti, se pri naslednjem polnjenju ne napolni več popolnoma. Kapaciteta baterije se manjša in baterija sčasoma postane neuporabna. Težavo lahko precej omili polnilnik, ki baterijo najprej izprazni in šele nato napolni.
NiMh (nikelj-metal-hibridna baterija) je zelo podobna NiCd bateriji, le da je namesto kadmija za anodo uporabljena kovinska zlitina. Krivulja praznjenja je zelo podobna krivulji praznjenja pri NiCd bateriji in imajo tudi večjo kapaciteto od primerljivih NiCd baterij. Napolnimo jih približno 1000 krat. NiMh baterije nimajo spomina praznjenja, njihova slabost je relativno visoka stopnja samopraznjenja, tudi ko ni v uporabi (približno 2 % do 3 % na dan, zato jih moramo uporabljati neprekinjeno ali jih napolniti tik pred uporabo).
Li (litijeve) baterije so se pojavile v zadnjem času. Anoda je iz litija in se ne dajo polniti.
Li-ion (litij-ionske) baterije so podobne, a se jih lahko polni. Po značilnostih so podobne NiMh baterijam, imajo pa veliko večjo kapaciteto in so mnogo dražje.

Pri polnjenju polnilnih baterij je pomembno, da uporabimo baterijam ustrezen polnilnik. Različne vrste baterij imajo namreč različne metode polnjenja.

>> Za dodatna pojasnila nas lahko pokličete na dežurni telefon za uporabnike inzulinske črpalke.

Scroll to Top